Vestuvės.lt
Mūsų namai
Atmintinė būsimo namo savininkui (0)

Į klausimus atsakė Šarūnas SABALIAUSKAS, Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas.

- Patarkite, kokio dydžio namą rinktis?

- Tokį, kuriame norite gyventi. Nuosavas namas gali būti mažas ir pilies dydžio. Grįžta seni laikai: turintys pinigų juos nori investuoti į didelį namą.
Neprotingi sprendimai: šeima gali statytis (ir išlaikyti) didelį namą, tačiau renkasi mažesnį ir gailisi arba erdviam namui neturi pakankamai santaupų ir klimpsta į skolas.

- Neapsisprendžiu: statyti naują namą ar ieškoti rekonstruojamo?

- Rekonstruojamų namų paprastai dairomasi miesto centre. Radę tinkamą, įvertinkite sklypo ir seno namo rekonstrukcijos vertes. Manyti, kad truputį pertvarkysite ir gyvensite - iliuzija. Realiai perkamos tik seno namo sienos, po rekonstrukcijos buvusios statybos lieka 20 procentų. Logiška prieš rekonstrukciją namą parodyti specialistui. Naujo sklypo įvertinimo kriterijai: atstumas iki darbo, mokyklos, komunikacijos, sklypo dydis, kaimynai, kraštovaizdis.

- Ką daryti toliau?

- Turint pirkimo dokumentus ir įteisintą nuosavybę, užsakyti rekonstruojamo namo ar naujos statybos projektavimo sąlygų sąvadą. Sąvadą sudaro savivaldybės architekto tarnyba - ji rūpinasi techninėmis sąlygomis, kad namo savininkas galėtų prisijungti prie miesto inžinerinių tinklų (vandentiekio, kanalizacijos, dujų, elektros). Praktika rodo, jog pažymas priverstas susirinkti namo savininkas. Kadangi gaištamas laikas, žmogus papildomai kreipiasi į projektuotoją ir jam už tai moka.

- Ar galima namo statybą pradėti be architekto ir projekto?

- Ne, pažeidžiamas Statybos įstatymas. Antra, savo eksperimento rezultatus pajausite ne tik gyvendami, bet ir namą parduodami. Katės maiše neperkantis pirkėjas atsives specialistą ir jis įvertins: namas estetiškai neišvaizdus, nepatogiai suplanuotas, netinkamai įrengtos inžinerinės komunikacijos.
Kita klaida. Nesižavėkite pigiu projektu. Reali projekto vertė yra 5 procentai namo sąmatinės vertės.

- Kaip išsirinkti gerą architektą (projektuotoją)?

- Pažinties su specialistu nepradėkite klausimu: kiek kainuos? Tai rodo nepagarbą jūsų investicijoms, reali kaina žinoma po kelių susitikimų.
Projektas nėra keliolika popieriaus lapų. Namo statyba yra investicija, kurios vertė lyginama su geru verslo planu. Trečia. Stebėkite, ar su specialistu randate bendrą kalbą. Jam, kaip kunigui, pasakosite apie savo šeimą. Planuodamas būstą jis turi žinoti, kiek porų batų turite, kiek suknelių kabinsite į spintą, ar turėsite vaikų, ar ateityje kartu gyvens tėvai.

Architekto kompetencija yra jo darbai, veiklos atestatai, sertifikatai. Jie paprastai kabinami klientui matomoje vietoje. Jei jų nesimato, klauskite: kokia jūsų kvalifikacija?

- Kokių garantijų galima reikalauti iš architekto?

- Nuo liepos 1 dienos pagal naują Statybų įstatymą projektavimo darbai apdraudžiami. Namą atidavus eksploatuoti, draudimas galioja 10 metų. Jei namo siena nugrius, turėsite iš ko reikalauti atlyginti žalą.

Šiaulių kraštas Data/Nr.: 2003-08-21

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
   

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.