Vestuvės.lt
Psichologija
IŠBANDYTA SANTUOKA — silpnesnė santuoka? (3)

Kiekvienas vartotojas, prieš išleisdamas sunkiai uždirbtus pinigus, nori žinoti, ką už juos įsigyja. Todėl prieš pirkdami rūbus, juos dažniausiai matuojamės, o prieš įsigydami automobilį juo apsukame bent ratą. Ką ten — net duonos kepėjai praeivius vaišina, gundydami įsigyti būtent jų produkcijos.

Taigi būtų galima sakyti, kad „bandytojų“ kultūroje gyvenimas kartu su mergina iki santuokos yra logiškas pasirinkimas. Gal tikrai yra geriau pabandyti ir viską pamatyti „iš vidaus“? Galų gale jeigu vienas kitam netinkate, tai bent jau sutaupysite — nereikės kelti prabangių vestuvių, o po to išlaidauti skyryboms. Nors Lietuvoje kohabitacija — gyvenimas nesusituokus — pradėjo populiarėti kur kas vėliau nei, pvz., vakarų Europos šalyse, tačiau tendencijos populiarumas vis didėjo, ir šiuo metu, specialistų nuomone, maždaug pusė porų prieš susituokdamos kurį laiką pagyvena kartu. Tiesa, mes kaip ir prancūzai kol kas neturime „palengvintos santuokos“ įstatymo — kartu gyvenančioms poroms civilinio solidarumo paktas suteikia panašias teisines garantijas ir privilegijas, kokias turi susituokusios poros, tik paktą sudaryti ir nutraukti lengviau nei tradicinę santuoką, žinoma, ir garantijas jie gauna mažesnes nei sutuoktiniai.

Atrodytų, kuo daugiau porų išbando vienas kitą kasdieniame gyvenime, tuo mažiau skyrybų turėtų būti ateityje. Juk jau žinome, kiek puodelių kavos ryte reikia mylimajai, ir kad maltinius ji gamina geriau nei sušį — jokių netikėtumų ateityje. Tačiau ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad yra kiek kitaip: iki santuokos kartu gyvenusios poros vėliau yra labiau linkusios išsiskirti nei tos, kurios bendrą gyvenimą pradėjo tik po vedybų, be to, net ir neišsiskyrę jie yra mažiau patenkinti savo santuoka. Kodėl?

Tyrimai rodo, kad santuoka yra naudinga žmonių sveikatai ir piniginei, tačiau kažkodėl šie pliusai neužfiksuoti tarp porų, gyvenančių nesusituokus. Matyt, santuokos registracija tikrai yra šio to verta: „susituokėliai“ yra labiau patenkinti seksualiniu gyvenimu nei „susimetėliai“. Vienintelis pliusas moterims, gyvenančioms nesusituokus, pastebėtas 2007 metais atliktos apklausos metu: kartu gyvenantys vyrukai atlieka daugiau namų ruošos darbų nei vedę vyrai. Tiesa, įforminus santuoką, tai pasikeičia, ir didžioji dalis darbų užkraunama ant žmonos pečių.

Vieną naujausių tyrimų šia tema atliko Denverio universiteto mokslininkų komanda: jie telefonu apklausė ilgiau kaip 10 metų kartu gyvenančias susituokusias ir nesusituokusias poras. Pasirodo, 19 proc. iki santuokos kartu gyvenusių sutuoktinių yra svarstę apie skyrybas. Panašiai galvojo tik 12 proc. porų, kurios prieš susituokdamos gyveno kartu susižiedavusios, ir tik 10 proc. sutuoktinių, apsigyvenusių kartu tik po vestuvių. Negana to, pirmoji grupė porų buvo mažiausiai patenkinta savo vedybiniu gyvenimu.

Denverio universiteto mokslininkas Scottas Stanley, dirbęs prie šio tyrimo, mano, kad šios kartu gyvenusios poros susituokė skatinamos neteisingų motyvų: užuot apsisprendusios prisiimti įsipareigojimus, jos leidžiasi nešamos srovės į santuoką, nes taip yra lengviau. Na, tikrai, kai per kelerius metus bendrai „užgyvenate“ būsto paskolą ir šunį — kas norės be didesnių priežasčių draskytis ir skirtis? Visai kitaip, kai pora prieš gyvendama kartu iš karto įteisina santykius ir prisiima visą atsakomybę.

Manoma, kad poros, pirmiau norinčios „išbandyti“ vienas kitą ir pažiūrėti, „kas išeis“, gali būti iš anksto pasmerktos nesėkmei: juk jeigu reikia tokio santykių „testo“, vadinasi, kažkas negerai. Ir dar vienas pastebėjimas „susimetėlių“ nenaudai: su kuo daugiau partnerių žmogus yra gyvenęs nesusituokęs praeityje, tuo didesnė tikimybė, kad ir kiti santykiai baigsis skyrybomis.

www.zurnalai.lt

Daugiau straipsnių skaitykite žurnale vyrui „A–Zet“.

Pirmas patikimas, rimtas, originalus žurnalas visapusiškam vyrui, norinčiam ilgiau ir kokybiškiau gyventi.
Naujienos apie verslą ir karjerą, vyrų ir moterų santykius, sveikatą, sportą, technologijas. Taip pat įvairių sričių ekspertų patarimai, įdomiausi faktai, palyginimai, bandymai ir pan.

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (3)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.