Vestuvės.lt
Psichologija
Konfliktai ir jų sprendimo būdai (3)

Konfliktas - tai priešprieša bent tarp dviejų priklausomų pusių (žmonių, žmonių grupių, organizacijų), skirtingai suvokiančių tikslus, jų siekimo būdus. Konfliktai gali būti funkciniai ir disfunkciniai. Pirmojo tipo konfliktai yra naudingi, padeda plėtoti santykius, spręsti problemas. Antrojo tipo, disfunkciniai, yra neigiami, destruktyvūs. Jie griauna žmonių tarpusavio santykius, bendravimą. Panagrinėkime šias dvi konfliktų rūšis.

Bendraujant vyrui ir moteriai, ko gero, dažniausiai iškyla konfliktai dėl vienos ar kitos pusės (ne)ištikimybės. Žodelis “ne” skliaustuose todėl, kad ne visos poros konfliktuoja tik dėl “nuklydimų” – konfliktuojama ir dėl kur kas paprastesnių dalykų. Tai gali būti ir laiku nesuplauti indai, numestos nešvarios kojinės ar neplautos grindys. Jei pora linkusi taikiai spręsti konfliktus, ieškoti kompromiso, ji pasirinks funkcinį konfliktą, t.y., nors ir susikivirčys, tačiau pabandys ateityje elgtis taip, kad daugiau tokių problemų nekiltų.

Visai kitaip elgiamasi, kai vyras ir moteris turi išankstinę nuostatą – kaltina antąją pusę, kad tai ji(-s)  kalta, jog taip nutiko. Tokiu atveju net nebandoma spręsti susidariusios situacijos, ieškoma “atpirkimo ožio”. Tai yra kur kas blogesnis būdas, tik dar labiau didinantis įtampą tarp dviejų sutuoktinių. Įtampa dar labiau padidėja, jei atsiranda “meilės trikampis”. Tuomet galimi keli konflikto baigties variantai: jei viena pusė atlaidesnė, draugystė (santuoka) bus išsaugota, bus bandoma ieškoti kompromiso. Arba nuoširdžiai atgailaujama.

Jei nei viena, nei kita pusė nežada nusileisti ir “nuklydimą į šalį” traktuoja kaip neatleidžiamą išdavystę – išsaugoti draugystę galėtų nebent stebuklas. Tai būtų tipiškas disfunkcinio  konflikto pavyzdys. Nenoriu, negaliu, nenusileisiu. Negatyvus požiūris dar labiau padidina krizę. Ir tuomet namo vyras nenori eiti, nes jo laukia “ragana žmona”, o žmona susiranda meilužį, nes vyras, anot jos – “ištvirkęs paršas”. Keletas laiko išbandytų patarimų, kaip elgtis atsidūrus panašioje situacijoje:

1) pirmas ir pats svarbiausias patarimas: pasistenkite elgtis taip, kad nepakliūtumėte į panašią situaciją – nereikės išgyventi dėl to, kaip nuslėpti romaną;

2) jei jau išaiškėjo, kad turite meilužį(-ę) – elkitės ramiai, neneikite atkakliai, kad taip nėra (neigimas tik sustiprins jūsų antrosios pusės įtarinėjimus);

3) jei jūsų draugė(-as) yra atlaidus – galite mėginti laimę sugraudinti ir tikėtis atleidimo;

4) jei tas(ta), su kuriuo buvote slapta nuo draugės(draugo) jums yra labai svarbus – pasirinkite jį. Taip sutaupysite daug nervų ir išvengsite raukšlių kaktoje.

Konfliktų išvengti sunku, tačiau kuo mažiau konfliktų – tuo paprasčiau bendrauti. Stenkitės neprovokuoti konfliktinių situacijų. Stenkitės ieškoti kompromiso, jei jau papuolėte į konfliktinę situaciją.

Ir, žinoma, būkite atlaidesni.

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (3)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.