Vestuvės.lt
Psichologija
Šiuolaikiniai piršliai (6)

Nuo amžių žmonės susijungdavo į poras piršlių dėka. Šiandien jų funkcijas gali perimti draugiška grupė iš studijų arba darbovietės. Vis dėlto globalaus piršlio vaidmenį šiais laikais atlieka Internetas.

Slapti giminaičių susitarimai, tylios bičiulių intrigos, bet užtat tobulai suaranžuotos jaunų laisvų žmonių aplankymai — visas tas sąmyšis, kuri taip gerai žinome iš klasikinės literatūros, nuėjo į praeitį.

Atrodytų, kad seksualinė revoliucija iš tikrųjų perbraukė piršlio įstaigą. Tuomet norintys poruotis patys turėjo rūpintis savo santuokomis, o kokio nors kišimosi mėginimas, pavyzdžiui iš rūpestingos motinos ar paslaugios tetos pusės, buvo priimamas kaip pasikėsinimas į asmeninę jauno žmogaus nepriklausomybę. Paprastai niekam nebuvo reikalinga pagalbinė meškerė, nes laisva meilė pati beldėsi į duris, todėl užteko tik jas atidaryti. Todėl žmonės įsitikino, kad piršlybos yra visai nereikalingos ir jau pasenusi vyrų ir moterų atvedimo prie altoriaus technika.

Filmas „Keturios vedybos ir laidotuvės“, nepriklausomai nuo daugybės kitų savo verčių, parodė žiūrovams daug laiko slepiamą tiesą: neužtenka glūdimo draugų rate, laiko praleidimo ir net gyvenimo koedukacijoje, kad rastume partnerį ar partnerę. Tam reikia išeiti iš namų, apsidairyti po pasaulį, sutikti naujus veidus, bet ir su apdairumu panaudoti draugišką paramą ir neatremiamą kitų norą į porų jungimą.

STUDENTŲ MEILĖ

Sociologų manymu, jaunuoliai nepakankamai išnaudoja susitikimų progas, kurias duoda visuomenės papročių evoliucija. Pavyzdžiui, 70–aisiais ir 80–aisiais studijos buvo efektyvia vedybinė užrašų knygutė. Vadinamoji studentų santuoka buvo romantinio nuotykio apvainikavimas. Šiandien aukštesni mokslai tai veikiau greito ir gero uždarbio gaudymo proga arba ieškojimas kuo geriausių galimybių būsimam darbui. Todėl tik nedaugelis studentų turi laiko ieškotis savo antrosios pusės ir rūpintis tuo ryšiu.

„Šiuolaikiniai studentai yra nebūtai pragmatiški. Seniau pirmoje vietoje, kalbant apie vertingumą buvo meilė, kuri šiais laikais nukrito į trečią vietą hierarchijoje. Dabar svarbiausiu dalyku yra svajonių ir gyvenimo tikslų išsipildymas“, — komentuoja kalbinama sociologė.

Tuo pačiu metu tarp jaunuolių stebima ryšio alkį, norą būti su kažkuo. Bet tai veikiau partnerysčių koalicijos, nes rimti gyvenimo sprendimai atidedami vėlesniam laikui, kuomet pilnai stabilizuosis materialinė padėtis, gaus gerą darbą, garantuojantį profesijos vystymąsi.

VESTUVĖS BIURE

Viena ketvirtoji susirišusių žmonių paprastai susipažįsta darbovietėje. Todėl darbas geras piršlys, bet gali būti ir pavojingas, ypač etatų ir pensijų mažinimo metu, būnant nedarbo grėsmės laikais. Dar neseni integraciniai bei mokymosi išvykimai, bendros iškylos, pokyliai, kokteiliai, kurie tarp bendradarbių kūr amūro atmosferą, išėjo į praeitį. Darbdaviai su akies primerkimu žiūrėjo į bręstantį romaną, tačiau dabar nenoriai žiūri į karštus pavaldinių jausmus. Vienas iš Unilever įmonės menedžerių pasakė trumpai: „Darbininko užduotis yra įsitraukti į darbą, o ne švaistyti jėgas meilės aferoms.”

Tačiau Amerikos psichologė, knygos „Meilė biure“ autorė Lizos Maniera mano, jog darbdavys gali pasipelnyti iš darbininkų meilės, bet tik tuo atveju, kada ji yra tvirta ir nepavaldi staigiai jausmų amplitudei.

„Kaip kitaip visą laiką dirbantys žmonės ir kenčiantys nuo laiko trukumo gali susipažinti, jei ne prie rašomojo stalo ar bufete?“ — teiraujasi psichologė, tuo pačiu apeliuodama vadovams dėl nuolaidumo abiejų žmonių silpnumui.

Sociologė mano, kad geriausias artimos pažinties užmezgimo būdas su moterimi ar vyru yra bendravimas ir susitikimai su vienmečiais.

Lietuvoje vedybos dažniausiai įvyksta vienos kartos ribose, amžiaus skirtumas 3–4 metai, su prielaida, kad vyresnis yra vyras. Tas pats kultūros kodas palengvina tarpusavio supratimą ir bendrą pokalbį.

„Piršlių vaidmenį, tai yra kartu psichologų ir tarpininkų, perima tos pačios draugijos bičiuliai. Jie žino potencialios poros norus, patirtį, pasaulėžiūrą, o be to intuityviai jaučia kas su kuo galėtų susikalbėti. Verta paisyti tokios draugų pagalbos.“

Kaip rodo demografiniai tyrimai, tik 5 proc. romanų užmezgami atostogų kelionėse, 0,5 proc. — koncertuose, viešajame transporte ar per pažinčių klubą. Kiek atsitikimų turi internetinis piršlys dar niekas nepaskaičiavo.

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (6)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.