Vestuvės.lt
Šeimos planavimas
Apie projektą „Šiuolaikinės lietuvių vaikų literatūros populiarinimas“ (5)

Baigiantis vasarai ir prasidedant rudeniui, knygynus užplūsta vaikai ir jų tėvai. Žinoma, daugelis perka pratybų sąsiuvinius ar vadovėlius, o ne pasakų ar eilėraščių knygas. Ir visai ne būtinai todėl, kad tam nelieka pinigų. Dažnai tiesiog nežinia, ką rinktis iš gausybės viena už kitą spalvingesnių knygų ir knygelių. Knygų vaikams pakanka. Tačiau nepakanka informacijos. Tėvai dažniausiai linkę pirkti savo vaikams tai, ką patys skaitė vaikystėje. Arba tai, kas aktyviai ir garsiai reklamuojama. Tuo tarpu šiuolaikinių autorių (ypač lietuvių) kūriniai sunkiai randa kelią pas skaitytojus. Knygynai nenoriai imasi prekiauti lietuviškomis knygelėmis (ypač plonomis, pigiomis, skirtomis ikimokyklinukams), motyvuodami tuo, kad jos prastai perkamos. O jei ir imasi, tai jos paprastai atsiduria tolimiausiame lentynos užkampyje, ten, kur net labai ieškodamas sunkiai rasi.
Vaikų literatūros leidyba (kaip ir leidyba apskritai) praktiškai nėra valstybės kontroliuojama ar prižiūrima. Šis procesas vyksta visiškai chaotiškai. Turėdami laisvę rinktis, ką leisti, leidėjai dažnai pirmenybę teikia ne tiek meniniams, kiek komerciniams argumentams. Be to, nemažai autorių leidžia kūrinius savo lėšomis, bet dėl mažų tiražų susidūrę su platinimo problemomis neturi galimybės pardavinėti savo leidinių knygynuose, todėl priversti juos pardavinėti patys. Esant tokiai situacijai, skaitytojams yra labai sudėtinga atrasti tai, kas tikrai vertinga. Specializuoti kultūriniai leidiniai, deja, leidžiami itin mažu tiražu ir didžiosios skaitytojų dalies nepasiekia. Populiariojoje žiniasklaidoje (radijo laidose, dienraščiuose, žurnaluose) skelbiamos knygų apžvalgos arba orientuojasi į suaugusiems skirtą literatūrą, arba yra labiau reklaminio pobūdžio. Vaikų literatūra, ypač ikimokyklinio amžiaus vaikams ir pradinukams skirtos knygos, net literatūros specialistų ar pačių rašytojų tyliai ar garsiai įvardijamos kaip „neprestižinė, nerimta literatūra“. Tačiau kaip tik šis amžiaus tarpsnis yra tas pagrindas, kuris lemia visą tolesnį asmenybės formavimą, vertybes, moralines nuostatas. Meilė (arba abejingumas) knygai, polinkis skaityti taip pat susiformuoja per pirmąjį kiekvieno žmogaus gyvenimo dešimtmetį.

Šį rudenį pradedamas projektas „Šiuolaikinės vaikų literatūros populiarinimas“, remiamas Lietuvos Respublikos kultūros ir sporto rėmimo Fondo, yra viena iš galimybių paskatinti skaitytojus ir leidėjus rinktis geras lietuviškas knygas.

Projekto tikslai:
• informuoti skaitytojus apie geriausius šiuolaikinių lietuvių autorių sukurtus ir neseniai išleistus kūrinius, skatinant juos rinktis tikrai vertingus kūrinius;
• propaguoti lietuvių autorių kūrybą, skatinti tiek skaitytojus, tiek leidėjus teikti pirmenybę lietuvių autorių kūriniams;
• skatinti leidėjus atidžiau pažvelgti į publikuojamo kūrinio meninę vertę, publikuojant informaciją tik apie to vertus kūrinius;
• kaupti informaciją apie šiuolaikinę lietuvių autorių vaikų literatūrą;
• atkreipti visuomenės bei valdžios institucijų dėmesį į esamą situaciją vaikų literatūros bei leidybos srityje, skatinti ir kitas suinteresuotas puses prisidėti prie jos gerinimo.

Projekto iniciatoriai ir vykdytojai - Maironio lietuvių literatūros muziejaus Vaikų literatūros skyrius ir vaikiškų žurnalų „Baltoji pelytė“ bei „Žirniukas“ leidėjai. Kiekvieną mėnesį žurnaluose „Žirniukas“ ir „Baltoji pelytė“ bei interneto svetainėje www.vaikam.lt skelbiama muziejaus darbuotojų parengta informacija apie 2-4 dabartinių lietuvių autorių naujai išleistus kūrinius. Apžvalgų ruošimą nuspręsta patikėti mokslininkams ir muziejaus darbuotojams, o ne rašytojams ar leidėjams, siekiant maksimalaus objektyvumo ir nešališkumo. Vaikų literatūros muziejus, būdamas nešališkas ir nesuinteresuotas, turi puikią galimybę tapti jungtimi tarp leidėjų, knygų autorių ir skaitytojų.
Knygas atrankai gali siūlyti ir leidyklos, ir knygų autoriai, ir skaitytojai. Svarbu, kad tai būtų lietuvių autorių kūriniai, išleisti 2006-2007 m. Dar viena svarbi sąlyga - norintys, kad jų siūloma knyga dalyvautų atrankoje, vieną jos egzempliorių privalo padovanoti Maironio lietuvių literatūros muziejaus Vaikų literatūros skyriui. Knygas galima atnešti arba atsiųsti paštu ((K. Donelaičio g. 13, Kaunas; tel. (8~37) 206488). Muziejus turės galimybę papildyti savo fondus ir kaupti informaciją apie naujai leidžiamas knygas (net tuo atveju, jei jos išleistos pačių autorių, be ISBN ir nepateiktos nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai). Šiais fondais galės naudotis šiuolaikinės literatūros tyrinėtojai, dėstytojai, žurnalistai. Beje, knygos pasiūlymo atrankai faktas negarantuoja informacijos apie ją paskelbimo. Kita vertus, visa pristatymuose skelbiama informacija yra tik pozityvi (jei kūrinys nepakankamai geras, jis tiesiog nepaminimas, tačiau ne kritikuojamas).
Kiekvieno mėnesio pirmą ketvirtadienį Maironio lietuvių literatūros muziejaus Vaikų literatūros skyriuje organizuojamas tą mėnesį skaitytojams rekomenduojamų knygų pristatymo vakaras, susitikimas su autoriais, naujausių knygų ekspozicija, renkami skaitytojų atsiliepimai.

Tikimasi, kad šis projektas paskatins aktyvų visuomenės dėmesį šiuolaikinei lietuvių vaikų literatūrai, padės atkreipti leidėjų, autorių bei skaitytojų dėmesį ir diskusijas. Kol kas tai tik pati pradžia, tačiau tikimasi, kad šį projektą bus galima tęsti ir kitais metais, įtraukti ir daugiau leidinių, internetinės žiniasklaidos priemonių. Dalyvavimas projekte sudarys galimybę praturtinti Vaikų literatūros muziejaus fondus, išplėsti ir paįvairinti jo veiklą.

Knygų pasaulyje daug. Visų, deja, neperskaitysi. Ne visas ir verta. Todėl visgi svarbiausia, ko tikimasi iš šio projekto, yra galimybė vaikams skaityti tas knygeles, kurios to vertos. Ir tai yra mūsų, suaugusiųjų pareiga. Jei norime, kad vaikai valgytų obuolius, o ne traškučius, obuoliai turi būti nuplauti, sudėti į gražią lėkštę ir sudėti ant stalo, o ne nukišti į tamsiausią sandėliuko kampą. Lygiai taip pat yra ir su knygomis. Žinoma, kartais reikia ir traškučių, ir komiksų. Tačiau maitinamam vien jais sunku augti sveikam ir protingam...Milda Norvaišaitė
MAŽI MILDOS DŽIAUGSMAI
„Baltos lankos“, 2006 m.

 

Tikrai didelis džiaugsmas, išvydus neregėtą knygos idėją. „Iš mažų džiaugsmų sulipdytas didelis mūsų gyvenimas!“ – norisi sušukti, perskaičius nupieštas ir ranka užrašytas Mildos Norvaišaitės svajones. Ech, kad kuo daugiau būtų taip besidžiaugiančių mergaičių, koks taurus taptų mūsų pasaulis. Knyga suteiks džiaugsmo ir mažoms, ir didelėms mergaitėms.


Laisvydė Šalčiūtė
ŽIEMOS PASAKA
„Baltos lankos“, 2006 m.

 

Ši knyga mažuosius sužavės savo iliustracijomis – čia daug detalių, daug veiksmo, daug spalvų. Klausydami pasakėlės apie Kalėdų Senelio pagalbininkus, patys mažiausieji knygos piešiniuose galės įvardinti daugybę darbų darbelių, išmoks skirti milžiną nuo nykštuko...


Birutė Lenktytė
NUOTYKIAI VIRTUVĖJE
IŠ KUR ATSIRANDA SŪRIS
KAS ATEINA NAKTIMIS

„Tabula rasa“, 2006 m.

 

Trys „Baltosios pelytės lentynos“ serijoje išleistos knygelės skirtos patiems mažiausiems. Trumpučiuose pasakojimuose atsiskleidžia saugumo, pasitikėjimo, pagarbos suaugusiam jausmai. Maža pelytė smalsiai dairosi ir nori pažinti aplinkinį pasaulį. Ir kviečia tai daryti drauge.

Rugsėjo 6 d. (ketvirtadienį), 11 val., tavęs ir tavo draugų šių knygelių autoriai, leidėjai bei herojai lauks Vaikų literatūros muziejuje (K. Donelaičio g. 13, Kaunas; tel. (8-37) 20 64 88). Nepamiršk ateiti!

Nori pasiūlyti savo perskaitytą (o gal net savo parašytą ir išleistą) knygelę kitiems? Tai labai paprasta! Atsiųsk arba atnešk ją į Vaikų literatūros muziejų. Kiekvieną mėnesį muziejaus darbuotojai iš visų jiems padovanotų knygelių išrinks pačias gražiausias bei įdomiausias ir paskelbs apie tai visiems!


Projektas „Šiuolaikinės lietuvių vaikų literatūros populiarinimas“

Projektą remia
Lietuvos Respublikos kultūros ir sporto rėmimo fondas

 

Paskaitykime knygelę!

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (5)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.