Vestuvės.lt
Šeimos planavimas
Mano vaikas hyperaktyvus, ką daryti? (1)

Auginu 9 metų sūnų. Nuo mažens vaikas judrus, hiperaktyvus. Mokykloje ir kieme nori atkreipti į savę dėmesį. Taip labai dažnai kyla konfliktinių situacijų (paima kaimyno žaislus, padėjo ne į vietą, nubėgęs pas močiutę nupjovė žolę ir sugadino žoliapjovę, aplaistė kaimynės mergaitę, sumušė kaimynų berniuką, neleidžia kitiems vaikams žaisti jo kieme ir t. t.) Kiekvieną dieną susiduriu su kaimynų priekaištais, kad nemoku auklėti vaiko. Labai pergyvenu dėl jo iškrėstų išdaigų. Su vaiku kalbamės, kitą kart net ir duodu į kailį (nebeišlaikau), kitą kartą nuleidžiu rankas ir pravirkstu. Kaip kalbėtis su vaiku. Kaip suvaldyti hiperaktyvumą.

Visu pirma būtų gerai žinoti, ar Jūsų vaikui buvo diagnozuotas hiperaktyvumas, ar koks kitas dėmesio ar elgesio sutrikimas, ar tai nusprendėte pati! Nes, perskaičius Jūsų laiškelį kyla įvairiausių minčių dėl Jūsų vaiko elgesio.
Visu pirma, jei kalbėtumeme apie hiperaktyvumą, tai hiperaktyvumas (Psichologijos zodynas (1993)) apibūdinamas taip — tai „emociškai sutrikusių, protiškai atsilikusių arba turinčių centrinės nervų sistemos pažeidimų vaikų padidėjęs jaudrumas, neramumas. Tokie vaikai nuolat imasi vis naujos ir naujos veiklos, yra neatidūs, blogai miega, jiems sunku mokytis. Hiperaktyvus elgesys paprastai būna tikslingas“.
Vaikai, turintys drauge sunkiai kontroliuojamus netikslingus judesius – hiperkinezes, didelį impulsyvumą, dėmesio sutrikimus, t. y. savireguliacijos sutrikimų kompleksą, vadinami hiperaktyviais. Šiam vystymosi sutrikimui įtakos gali turėti daug įvairių biologinių, psichologinių bei psichosocialinių veiksnių. Ir būtų galima išskirti tokius hiperaktyvumo požymius: Nekontroliuoja neišsenkančio aktyvumo; Netolygiai auga fiziškai. Netiksliai suvokia savo kūną: painioja kairę-dešinę ir panašiai. Turi sunkumų dėl koordinacijos. Nėra dėmesingas. Turi vizualinių problemų. Nesugeba kontroliuoti savo emocijų ir elgesio viešumoje, bendradarbiauti, baigti užduočių, įsitraukti į konstruktyvų žaidimą. Neturi draugų. Staiga supyksta, darosi agresyvus, turi tendenciją tapti „atpirkimo ožiu“. Būna labilus (nuo ašarų iki juoko). Pernelyg audringai reaguoja į humorą. Stengdamasis koreguoti, keisti elgesį, patiria emocinę įtampą.
Hiperaktyvumo sutrikimo simptomus galima skirstyti į pirminius ir antrinius. Pirminiai simptomai – tai nedėmesingumas, impulsyvumas ir hiperaktyvumas. Antriniai simptomai – tai agresija, destruktyvumas, žema savigarba, netinkami santykiai su bendraamžiais, mokymosi problemos, emocinės problemos, antisocialus elgesys, svaiginančių medžiagų vartojimas.
Kaip matosi ir iš Jūsų aprašymo, kad vaikas patiria sunkumų, būten tokiu savo elgesiu. Ir visgi, manyčiau, kad Jam reikalinga kompleksinė pagalba tai yra pedagoginių, psichologinių, medicininių priemonių visuma.
Taip pat patartina: į vaiką žiūrėti teigiamai, priimti jį tokį, koks jis yra; dažniau pagirti, padrąsinti; vaikui suklydus, jam atleisti, nerodyti neigiamų emocijų, nepamokslauti; vengti sarkazmų, puolimų: „Kiek tau kartu galima sakyti?“; svarbiausia – paisyti vaiko jausmų, skatinti išsikalbėti; mokyti atsipalaiduoti; mokyti neigiamas mintis keisti teigiamomis; paremti emociškai.
Taip pat patartina nuosekliai laikytis dienotvarkės: nusistovėjusios miego, valgymo, maudymosi, užduočių ruošimo tvarkos; skatinti vaiką elgtis savarankiškai, tačiau priminti ir kai kurias pareigas ar tvarkos taisykles; Tegul vaikas daro vieną darbą, o ne kelis vienu metu; Taip pat reiktų su hiperaktyviu vaiku stenktis bendrauti, kalbėti ramiai ir lėtai – net tada, kai reikia atremti jo pykčio priepuolius; Svarbu atsieti blogą vaiko elgesį nuo jo asmens, kurį mylite. Pvz., sakykite: „Aš tave myliu, bet man nepatinka, kad vaikštai purvinais batais po kambarius“; Taip pat reiktų nesigailėti, neerzinti, nenuogastauti ir nenuolaidžiauti vaikui; būti nuosekliems ir pastoviems draudimuose; Tačiau visgi svarbiausia yra kantrybė.
Ir žinoma, jei vaiko elgesio problemos tęsis ir toliau, tuomet vertėtų kreiptis į specialistą (galima ir į psichologą) dėl konsultacijų.

Pagarbiai,
Eva

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (1)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.