Vestuvės.lt
Papročiai ir tradicijos
Jaunosios atsisveikinimas su tėvais (VI dalis) (3)

XX a. pr. Suvalkijoje ne visada važiuodavo pasiimti nuotakos, kartais jie sutardavo susitikti sutartoje vietoje. Kai jaunieji yra iš tos pačios vietovės, dažniau jaunasis atvažiuoja vežtis jaunąją į metrikacijos skyrių. Jaunąją išleidžiant į sutuoktuves, atliekama pirmoji dar nepraradusi ankstesnės simbolinės prasmės apeiga — jaunosios atsisveikinimas su tėvais. Ši apeiga kupina iškilmingo graudulio. Jos metu ne tik tėvai, nuotaka (ar ir abu jaunieji), artimieji, bet ir daugelis susirinkusiųjų jaunosios išleisti šluostosi ašaras: tai jaunosios atsisveikinimas su jaunyste, su tėvų šeima ir namais.

Seniau su savo tėvais atsisveikindavo tik viena jaunoji, o jaunasis tuo metu pastovėdavo nuošalyje. Dabar dažniausiai su jais atsisveikina abudu jaunieji. Jeigu yra drauge abiejų jaunųjų tėvai, jie sustoja (rečiau susėda) kartu, jaunieji su abejais tėvais atsisveikina stovėdami rečiau klūpėdami. Atsisveikinant, bučiuojama tėvams į ranką ir veidą arba tik į veidą. Ypač prasmingas rankos pabučiavimas: tai ne tik atsisveikinimas, bet drauge ir padėka tėvams už išauginimą, išmokslinimą, už paruošimą savarankiškam gyvenimui.

Skirtingai nuo įprastinio šiuo metu atsisveikinimo būdo paspaudžiant ranką ar pasibučiuojant, rankos pabučiavimas, ypač priklaupus prieš sėdinčius tėvus, suteikia apeigai iškilmingumo, ją įprasmina. Žemaitijoje, atsisveikinant senoviškai, kambario viduryje patiesiamas kilimėlis. O ant jo pastatomos keturios kėdės. Ant jų susėda nuotakos ir jaunojo tėvai. Piršlio paraginti atsisveikinti su tėvais, jaunieji priėję padėkoja už išauginimą ir išauklėjimą, paskui priklaupę pabučiuoja tėvams į ranką, tėvai laimindami pabučiuoja juos į lūpas.

Neretai per atsisveikinimą dainuojama senovinė lietuvių liaudies daina „Močiute širdele":

Močiute širdele,
Suskynei rūtelę į rankeles,
Tai tau, tai tau:
Išleidai dukrelę
Auginai dukrelę
Į marteles
Ne sau, ne sau
.

Iš lietuvių kultūros istorijos 11 ir 12 tomų

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (3)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.