Vestuvės.lt
Papročiai ir tradicijos
Kelti ar nekelti vestuves (III dalis) (6)

Didelė dalis visuomenės pasisako ne už iškilmingas vestuves. Ir tami įtakos turi psichologiniai, buitiniai ir ekonominiai motyvai. Nemaža dalis žmonių nemėgsta didelių balių, nepakenčia „dyko sėdėjimo užstalėje", tuomet geriau rinktis buvimą dviese. Tai lemia individualūs žmonių būdo bruožai: vengimas minios triukšmo, polinkis į intymumą. Vis dėlto reikia pripažinti, kad be charakterio bruožų, gali būti, jog neigiamą požiūrį į vestuves suformavo lėkštas humoras, prastai vadovaujamas neskoningas „vestuvių žaidimas" pačių žmonių ar kitų vestuvėse.

Be to, suorganizuoti vestuves nėra paprasta. Yra ir nuomonė, kad "vestuvės neapsimoka". Išties vestuvės pareikalauja tiek iš šeimos, tiek iš pačių susituokiančiųjų daug fizinių ir moralinių pastangų, o ekonomiškai tikrai neapsimoka: vestuvių išlaido prašoka gaunamų dovanų vertę („kam tų išlaidų!“, „geriau už tuos pinigus pradėti naują gyvenimą", „juos panaudoti įsikūrimui, pakeliauti, pamatyti pasaulio").

Bet ar kada nors vestuvės buvo rengiamos dėl materialinės naudos? Vestuvės — tai šventė, kurią diktuoja žmogaus dvasiniai poreikiai. Už vestuves su papročiais argumentus galima suskirstyti į dvi grupes: pagarbos tradicijai ir psichologinius („tokios tradicijos", „taip reikia", „koks gyvenimas be vestuvių" ir pan.). Dažniausiai vis dėlto pabrėžiamas vestuvių, kaip ypatingos ir vienintelės žmogaus gyvenime dienos, reikšmingumas, todėl ir būtinumas tą dieną kuo įspūdingiau atšvęsti. Tai paprastai akcentuoja moterys, nes jos gerbia liaudiškas vestuvių tradicijas dėl jų emocinio poveikio.

Pasisakant už vestuvių kėlimą, dažnai pabrėžiama vestuvių šventės įdomumas patiems jauniesiems ir kitiems, linksmumas, o ypač tai, kad ne tik jauniesiems, bet ir jų vaikams ilgam išlieka vestuvių prisiminimas — nuotraukos. Taip pat akcentuojama, jog vestuvėse šventiškoje aplinkoje pabendrauja giminės, draugai, kaimynai. Taip pasireiškia tradicinis liaudies bendrumas, skatinantis pasidalinti džiaugsmu su visa bendruomene.

Tačiau ir pasisakantieji už vestuvių kėlimą su papročiais protingai pabrėžia, kad „viskas turi būti daroma su saiku", turėdami galvoje pasitaikantį lenktyniavimą, kas daugiau svečių suprašys, kas ministrą pasikvies, daugiau valgių ir gėrimų patieks.

Iš lietuvių kultūros istorijos 11 ir 12 tomų

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (6)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.