Vestuvės.lt
Papročiai ir tradicijos
Pranešimas apie vestuves, apeiginė atributika, palydos sukvietimas (I dalis) (3)

Pranešimas tėvams ir jų valios atsiklausimas. Vienas pirmųjų pasirengimo santuokai ir vestuvėms momentų yra nutariusių susituokti asmenų pranešimas apie savo sprendimą tėvams bei artimiesiems. Pranešimo laikas ir būdas priklauso nuo šeimos tarpusavio santykių. Tai atliekama dvejopai: atsiklausiama tėvų valios arba jiems pranešama apie savo sprendimą kaip neatšaukiamą faktą.

Sužadėtuvių tikrąja šio žodžio prasme, jau nedaroma. Tėra tik jaunųjų nutarimo tuoktis pranešimas tėvams, ta proga susipažįstant su uošviais, pasivaišinant, aptariant būsimųjų vestuvių laiką ir kitus su jomis susijusius klausimus.

Vestuvių parengimas. Rūpinimasis apeigine atributika. Pasirengimas sutuoktuvėms, jei numatoma kelti vestuves, — ir joms — prasideda santuokai reikalingos apeiginės simbolikos atributų pasirūpinimu. Tokiai atributikai priskiriami sutuoktuvių žiedai, jaunosios veliumas, jaunojo, pabrolių, pamergių, piršlio, svočios, svoto, piršlienės skiriamieji ženklai — gėlytės, juostos, rūtos jaunosios vainikėliui, gėlės jaunosios, svočios, pamergių puokštėms ir kt. Kas kuo rūpinsis, paprastai susitariama iš anksto, kartais per sutartuves.

Pagal tradiciją sutuoktinių žiedais pasirūpina jaunasis — tai jo dovana išrinktajai. Tačiau kartais jauniesiems sutuoktuvių žiedus dovanoja jų tėvai ar giminės. Jeigu jaunieji turi žiedus, tai per sutartuves užmauna juos vienas kitam ant kairės rankos bevardžio piršto. Tai — sužadėtuvių paprotys, reiškiantis susitarimą tuoktis, tradicinis ženklas, kad vaikinas turi savo išrinktąją, o mergina — išrinktąjį. Jeigu iki sutartuvių sužadėtiniai dar neturi žiedų, juos atsineša atvykdami tuoktis ir „sutuoktuvėse užmauna vienas kitam ant dešinės rankos bevardžio piršto". Taigi sutuoktuviniai žiedai šiuo metu yra privaloma sutuoktuvių apeigų atributikos dalis.

Jaunieji vestuvinius drabužius, o jaunoji ir veliumą dažniausiai įsigyja už tėvų pinigus, išskyrus atvejus, kada jaunieji yra ekonomiškai savarankiški. Tautinę juostą piršliui su įrašu „Piršliui–melagiui“, o kai į palydą yra pakviesta viena ar daugiau porų svotų, ir svotams (jiems be įrašo) dažniausiai nuperka jaunoji, rečiau — svočia. Pastaruoju metu pabroliams ir sau gėlytes užsako padaryti pamergės tokios spalvos, kaip ir jų suknelės. Svočiai, piršliui raudonos spalvos medžiagines gėles dažniausiai parūpina jaunoji arba pagal susitarimą — svočia. Dėl gėlių rūšies jaunosios ir svočios puokštėms taip pat susitariama iš anksto.

Palydą kviečia abu jaunieji. Svečių sukvietimas į vestuves ne tik jaunųjų, bet ir jų tėvų reikalas. Kadangi vestuvės rengiamos daugiausia vieno kurio nors sutuoktinio tėviškėje ir jų išlaidas padengia jaunųjų tėvai, svečių skaičius bei sudėtis priklauso nuo jaunojo ir nuotakos tėvų galimybių, kartais ambicijų. Kai vestuvės vyksta pas abiejų jaunųjų tėvus atskirai, jaunosios pusės svečiai vaišinasi tik pas jos tėvus, jaunojo — pas jo tėvus. Jeigu vestuvės vyksta tik vienoje pusėje, jose drauge dalyvauja abiejų sutuoktinių ir jų tėvų kviesti svečiai.

Iš lietuvių kultūros istorijos 11 ir 12 tomų

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (3)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.