Vestuvės.lt
Papročiai ir tradicijos
Sidarbinių ir auksinių vestuvių papročiai (11)

Kiekvienas šeimyninio gyvenimo tarpsnis turi savo pavadinimą. Įvairiuose geografiniuose platumose jie vadinami šiek tiek kitaip, tačiau esminiai, pagrindiniai jubiliejai turi daugiau mažiau nusistovėjusį vienodą pavadinimą.

Sidabrinės ir auksinės vestuvės — sena mūsų liaudies tradicija. Sidabrinės vestuvės — dvidešimt penkerių bendro gyvenimo metinių sukaktis, auksinėmis vestuvėmis pažymimas darnaus sutuoktinių gyvenimo penkiasdešimtmetis.

Visų pirma, auksinės bei sidabrinės vestuvės — pačių jubiliatų šventė. Tą dieną į tėvų šeimą suplaukia jau iš gimtojo lizdo išbirę, savas šeimas sukūrę vaikai, anūkai. Jubiliatai pasidžiaugia drauge nueito gyvenimo pasiekimais, draugų būryje prisimena prabėgusius metus. Visuomenės rodoma pagarba, vaikų sveikinimai yra lyg moralinis atpildas už abipusę ištikimybę. Manyčiau, kad pirmasis šių jubiliejų ritualas — pasibučiavimas. Tai paslaptis, kuria du artimi žmonės pasikeičia vienas su kitu. Jie ne tik pragyveno kartu po vienu stogu, bet sugebėjo išsaugoti ir sustiprinti meilę ir pagarbą vienas kitam. Vyras ir žmona tą rytą ilgu bučiniu linki vienas kitam gero ryto, geros dienos ir dar ilgų gražaus bendro gyvenimo metų.

Pagrindinė tradicija, kurios laikomasi visuose šventėse — gėlių įteikimas. Būtų gražu, jei jubiliatas iš pat ryto pasveikintų savo jubiliatę ryškiai geltonų (aukso spalvos) rožių (gyvų gėlių) puokšte, tuo pradėdamas auksinių vestuvių šventę. Šia proga tinka dovanoti auksinius ir paauksuotus (arba sidabrinius ar pasidabruotus) papuošalus, taures. Šio ryto ir pusryčiai — kitokie. Svarbiausia čia — sidabro ar aukso spalvos uždegamos žvakės. Šią gražią ir iškilmingą įvykį galima atlikti tiek namuose, tiek susitarus ir santuokų registravimo įstaigoje. Jeigu santuoka nebuvo įregistruota bažnyčioje, ši diena — gera proga tai padaryti.

Nei auksinių, nei sidabrinių vestuvių iškilmėse juridinis aktas nesudaromas, tačiau civilinės metrikacijos įstaigos skatina vedybinių jubiliejų iškilmes. Į jas pakviečiama jubiliatų šeima — vaikai ir anūkai, jubiliatų amžininkai, prieš penkiasdešimt ar dvidešimt penkerius metus dalyvavę vestuvėse liudininkai, pirmieji pabroliai ir pamergės.

Švenčiant auksines bei sidabrines vestuves, civilinės metrikacijos įstaigoje gali būti pakartojami kai kurie santuokos momentai. Gali būti sudaromas vestuvių jubiliejinės sukakties aktas. Jį perskaito civilinės metrikacijos biuro darbuotojas. Po aktu auksinių bei sidabrinių vestuvių registracijos knygoje (metraštyje) pasirašo jubiliatai ir liudininkai. Čia galimi įvairūs pasveikinimai, įteikiami suvenyrai, taurė šampano ar midaus.

Vienas ryškiausių tokių vestuvių simbolių yra lazda, kaip tam tikros valdžios simbolis, įteikiamas jubiliatui. Mūsų liaudies papročiuose kuoka kaip vyriškumo ženklas nuo seno žinoma. Pagoniškas šventikas — krivis nešiodavo kreivą lazdą — krivulę. Krivulė iki nesenų laikų buvo ir kaimo seniūnų valdžios ženklas. Lazda įteikiama vyresnio amžiaus žmonėms, gal būti suprasta ir kaip ramstis eiti likusiam gyvenimo keliui. Ant kuokų ir ant juostų išraižomi ar išaudžiami auksinių ar sidabrinių vestuvių datos, skaitmuo „25” arba „50”. Paprastai skaitmuo „25” esti sidabrinės, o skaitmuo „50” — auksinės spalvos. Auksinių vestuvių jubiliatė perrišama plačia geltonos spalvos juosta su įaustu pasveikinimu, sidabrinėse vestuvėse atitinkamai balto ar žydro fono plati tautinė juosta.

Dovanos — taip pat tradicijų dalis. Eidamas į tokias iškilmes kiekvienas pagalvoja, o ką gi padovanoti jubiliatams. Suprantama, sidabrą, arba auksą. Abu metalai brangūs, vadinasi, geriausia dovana šią dieną bus gaminiai iš šių metalų. Svarbiausia vieta tenka juvelyriniams gaminiams — papuošalams. Graži dovana tokių vestuvių proga gali būti laikrodis. Tai laiko simbolis, skaičiuojantis kartu nugyventą laiką ir laiką, kurį dar reikia gyventi.

Skambant vestuviniam maršui, per nuleistų juostų taką auksinė ar sidabrinė pora ir jos palyda išeina iš aktų salės.
Ilgametės santuokos jubiliejaus iškilmingos apeigos ne tik dėmesys vienai ar kitai šeimai; auksinių bei sidabrinių vestuvių reikšmė netelpa vienos giminės ribose. Jubiliatų pora — puikus pavyzdys jauniesiems, žengiantiem į bendrą šeimyninį gyvenimą.

Iškilmės (turiu omenyje pobūvius) priklauso nuo išgalių, sveikatos ir išmonės.

Sveikinimai su Santuokos jubiliejumi:

Kaip gerai, kad nežinot vienatvės
Ir lietaus ašaroto prie gatvės…
Kaip gerai, kad per mėlyną dangų
Ėjot Jūs pasiėmę už rankų.

Kaip gerai, kad šeima amžinoji
Pikto blogio kitų nekartojo,
O tik skrido svajonių padangėm
Ir draugai namų slenkstį šį lankė.

Kaip gerai, kad šiandieną abu
Tarp vaikų, tarp draugų, giminių!


Sveikinimai sidabrinėms vestuvėms

Sidabrinėj karietoj praskriejo vestuvės,
Sidabrinis lietus išbučiavo rankas
Ir sidabro žiedais pažymėtos jungtuvės
Jūsų meile užliejo mūsų žemės lankas.

Nuostabus jubiliejus džiaugsmu liečia šeimą
Subrandinusią meilę anūkams mažiems.
Ir lai metai jaunystės taip greit nepraeina —
Pasidžiaugti dar leiskit Jūsų meile visiems.

Sidabrinis lietus tegu lyja už lango,
Tegu barsto Jums laimę sidabro lašais.
Tad sušokite Judu Jubiliejinį tango,
Apkabinkit viens kitą kaip jaunystės laikais.

Sveikinimas auksinėms vestuvėms

Daug jau nuotakų gulbėmis skrido per Jūs namų slenkstį:
Ir dukra, ir anūkė, ir geroji marti.
Mes — suaugę vaikai — Jums atėjom žemai nusilenkti
Ir primint, kaip tekėjai, Mamyte, pati.

Mūsų amžius byloja, jog pusšimtis metų praėjo
Kai Tėveli, Tu Mamą tik mums išrinkai…
Aš svajojau kadais, kad auksinis ateis Jubiliejus
Ir šią santuoką laimins vaikai.

Jums auksinį saulėlydį pilam ant santuokos kelio,
Šilko juostom apjuosę bučiuojam rankas.
Dievo Dvasios palaimą išmeldę suklumpam ant kelių,
Jums surinkę lietuviškų pievų gėles.

R. Razauskas

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (11)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.