Vestuvės.lt
Papročiai ir tradicijos
Vaišių vieta, jaunųjų išleidimas–sutikimas, dalyvių rūbai (IV dalis) (2)

Vaišių vieta ir trukmė. Santuokos registravimo diena dažnai lemia ir vestuvių vaišių trukmę: per šventes keliamos vestuvės paprastai užtrunka 1–2 dienomis ilgiau negu įprasta. Susituokus šeštadienį, vestuvės dažniausiai baigiamos sekmadienio vakare. Vestuvių vietą lemia įvairūs veiksniai: jaunųjų ekonominis savarankiškumas ar priklausomumas nuo tėvų, vienos kurios susituokiančiųjų giminės didesnis įnašas, padengiant vestuvių išlaidas, geresnės buities sąlygos (turimas laisvas plotas gyvenamajame name), o vasara sode ar kieme stalams sustatyti ir šokiams.

Pastaruoju metu, ypač vasarą, vaišėms kieme ar sode įrengiama didžiulė palapinė, kurios brezentinės sienos papuošiamos vainikais, žalumynais. Šokių aikštelė kieme išklojama presuotų medžio plokštėmis. Naujas reiškinys yra vestuvių vaišių rengimas visuomeninėse patalpose, restoranuose, kavinėse. Šiuo atveju pagrindinį vaidmenį vaidina patalpų artumas ir jų erdvumas.

Jaunųjų išleidimas į sutuoktuves ir sutikimas po jų. Svarbiausiu sutuoktuvių dienos papročių momentu yra jaunųjų ir vestuvių kortedžo parengimas, jaunojo išleistuvės pas jaunąją ir jo sutiktuvės jaunosios namuose, jaunųjų palydos sudarymas, jaunųjų išleidimas į civilinės metrikacijos tarnybą arba į bažnyčią sutuoktuvėms, jų sutiktuvės po santuokos, jaunųjų ir jų palydos susodinimo prie vaišių stalo tvarka.

Jaunųjų ir palydos drabužiai bei kiti ženklai. Jaunųjų ir jų palydos sutuoktuviniai drabužiai paprastai siuvami pagal laiko madą. Jaunosios iškilmingasis drabužis nuo seno yra baltos puošnios medžiagos suknelė ir veliumas, svočios – tamsi vienspalvė ar gėlėta suknelė, rečiau — kostiumėlis, pamergių — tautinis kostiumas, balta palaidinukė ir juodas sijonas, balta ar švelnių atspalvių vienspalvė puošni suknelė.

Svočios skiriamasis ženklas — prie krūtinės dešinėje pusėje prisegta dažniausiai raudonos spalvos gėlė, pamergių — prie plaukų kairėje galvos pusėje prisegtos mažos gėlytės, dažniausiai tos pačios spalvos, kaip suknelės medžiaga. Panašiai kaip ir svočia rengiasi ir piršlienė. Pagal mados reikalavimus rengiasi ir vestuvių viešnios, ypač jaunos. Antrąja vestuvių dieną ir moterys, ir vyrai persirengia ne tokiais iškilmingais, bet taip pat puošniais drabužiais.

Tradicinis nuotakos galvos apdangalas — baltas tiulio veliumas kartais dėl ilgumo nešamas dviejų palydoje einančių vaikų. Šis reiškinys nėra naujas: dar apie 1925 m. labai iškilmingose turtingų valstiečių vestuvėse buvo gyva panaši, iš miesto atėjusi tradicija. Pastaraisiais metais vietoje veliumo nuotakos ant galvos kartais dedasi tiulines skrybėlaites, tačiau jos Lietuvoje kol kas dar neturi gilesnės kultūrinės tradicijos.

Tradicinis nuotakos vainikėlis pinamas iš smulkių rūtų šakelių. Todėl, kad kartais net ir vasara sunku gauti vainikėliui ir kitiems vestuvių papuošimams rūtų, tradicinę rūtą bandoma pakeisti slankstenės šakele. Vainikėlis pinamas santuokos dienos išvakarėse arba santuokos dienos rytą, paprastai be apeigų, nors vainikėlio pynimo apeigos dar XX a. pr. buvo gana jaudinančios ir simboliškos. Antrą kartą tuokdamosi našlės bei išsituokusios, taip pat kūdikio laukiančios jaunosios vainikėliu veliumo nebepuošia (našlės į sutuoktuves eina dažniausiai be veliumo).

Vainikėlio pynimas jaunajai dabar jau nebeturi ankstesnės apeiginės prasmės: dabar vainikėlis yra civilinės santuokos ritualo reikalaujamas nuotakos atributas. Rūtų vainikėlį jaunajai dažniausiai prisega vyriausioji pamergė, rečiau svočia, o motina — tik labai retai. Vidurio Lietuvoje dabar vainikėlis nuotakai prisegamas atsisveikinant su tėvais.

Prie jaunosios motinos atsistoja vyriausioji pamergė, laikydama rankose baltai uždengtą lėkštutę su rūtų vainikėliu, jaunieji pabučiuoja tėvams veidus, motinoms — rankas. Tada nuotakos motina, paėmusi iš vyriausiosios pamergės rūtų vainikėlį, jį prisega dukteriai prie veliumo.

Iš lietuvių kultūros istorijos 11 ir 12 tomų

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (2)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.