Vestuvės.lt
Papročiai ir tradicijos
Vyriausioji pamergė: mergvakario organizavimas ir vaidmuo vestuvėse (5)

Mergvakaris dar buvo vadinamas pintuvėmis, vakarynomis, prieveseliu. Paprastai į tokią šventę rinkdavosi tik merginos ir moterys. Nuo to ir kilo pavadinimas — mergvakaris. Apeigos, atliekamos tokiame vakare, turėjo simbolinę reikšmę, paprastai tai reikšdavo jaunystės pabaigą. Tokį vakarą būdavo giedamos dainos–raudos, pabrėžiančios, kad tai atsisveikinimo vakaras, atsisveikinimo su jaunyste, draugais, namais ir tėvais vakaras.

Tą dieną būdavo pinami vainikai vartams ir namo vidui papuošti, būdavo puošiami ir dekoruojami namų „gonkai” ir „gryčia”, tai turėjo reikšti vadinamuosius „sodus”. Būdavo įrengiamas „šventas kampas”, kuris būdavo išpuoštas gėlėmis, vainiku — su juo nuotaka taip pat atsisveikindavo.

Iki XX a. pradžios kaimuose būsima nuotaka kartu su viena ar daugiau pamergių keliaudavo per visą kaimą, užsukdavo į kiekvienus namus, gražiai atsiprašydavo ir kviesdavo į savo vestuves. Taip pat atsisveikindavo su savo rūtų darželiu, po to motina ar svočia sodindavo nuotaką ant kėdės vidury aslos ir kartu su pamergėmis, išpindavo ir kirpdavo jaunajai kasas. Vyriausioji pamergė ir svočia pindavo kasas, kitos merginos pindavo rūtų vainikėlius. Per mergvakario ritualus būdavo dainuojama.

Kai kur po visų vakaro ritualų gyvavo tradicija duoti dovanų ar pinigų nusipirkti kraičiui. Kitur pamergės dovanodavo juokingų dovanų maišelį.

Vyriausioji pamergė vesdavo mergvakarį pagal savo sukurtą scenarijų.
*deklamuodavo eilėraščius apie draugystę, meilę…
*ėjo ratelius, mokėsi grakštaus šokio,
*ruošdavo dovanėles pabroliams,
*apžiūrėdavo ir prisitaikydavo jaunosios ir pamergių aprangą,
*pindavo rūtų vainikėlius,
*jaunajai sakydavo palinkėjimus ir įrašydavo į albumą prisiminimo žodžius.

Šiandien mūsų jaunosios ir be kasų, ir be rūtų darželių, ir dainos primirštos. Vadinasi, reikia daryti kažką šiuolaikišką.

Galimi įvairūs variantai, tačiau svarbiausia nepamiršti, kad mergvakary svarbiausias žmogus — būsima nuotaka, ir visų pirma reikia pasistengti, kad būtent jai būtų linksma ir įsimintina.

Nėra taisyklių, įpareigojančių tokį vakarą ką nors daryti arba nedaryti. Galima viskas, kas jums atrodo smagu, suprantama padorumo ribose. Mes nesutinkame su kai kurių teiginiais, kad mergvakary nereikia savęs varžyti jokiais tabu. Vis dėl to yra padorumo riba, yra etika ir elementarus žmogiškumas. Taigi, o dabar galite rinktis kiek turite fantazijos.

Vertėtų pradėti nuo nuotakos pageidavimų. Kas jai tiktų pagal jos išsilavinimą, amžių, visuomeninę padėtį.

Paprasčiausiai galima susirinkti linksmoje kavinėje. Ten reikia mažiausiai ruoštis. Pasakote savo pageidavimus ir pagal galimybes, bus išpildyta.

Romantiškas vakaras. Jeigu nemėgstate intensyvių vakarėlių, kuriuose daug triukšmo, galite surengti stilizuotą vakarėlį. Tereikia žvakučių, geriausia raudonuose indeliuose ar raudonais gaubtais, išvalyto kilimo, ant kurio galėtumėte įsitaisyti su visomis vakaro viešniomis, didelio puodo mėgstamos arbatos, pialų, mėgstamo vyno ir ramios muzikos. O aprangą ir makiažą rinkitės pagal nuotaiką.

Tai galėtų būti ir kokteilių vakarėlis. Tai gali būti organizuotas ir namuose, ir įdomiame rūsyje.

O gal turite galimybę vakarą praleisti baseine? Undinių vakaras! Gali būti nuostabus. Geros muzikos ir keleto staliukų su mažučiais skanėstais …

Galimos įvairios varžybos: muilo burbulų pūtimo, vertingiausio patarimo nuotakai, smagiausio linkėjimo…Nupirkite nuotakai dovanų, nesvarbu, kad jos gal nepraktiškos, bet mielos, linksmos smulkmenos.

Vestuvių metu svarbiausias vyriausiojo pabroliui ir vyriausios pamergės vaidmuo — jungtuvių metu būti liudininkais, kad santuoka yra savanoriška, sąmoninga. Jie į jungtuvių vietą atneša ir žiedus, ir paduoda juos tam, kas užmauna ant pirštų. Na, o toliau visas krūvis tenka piršliui ir piršlienei.

Pagarbiai, R. Razauskas

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (5)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.