Vestuvės.lt
Teisiniai klausimai
Moterų pavardžių rašymas po santuokos (5)

Moterų pavardžių rašymą reglamentuoja 2003 m. birželio 26 d. Valstybinės kalbos komisijos nutarimas Nr. N–(87) – „Dėl moterų pavardžių darymo“ (Žin., 2003, 65–3009), kuriame numatyta, kad lietuviškos moterų pavardės pagal vyro pavardę daromos su priesagomis –ienė, –(i)uvienė.

Tais atvejais, kai norima turėti pavardės formą, kuri nenurodytų šeiminės padėties, pavardė iš vyriškos pavardės gali būti daroma su galūne –ė. Pvz., Zvonkus, tada žmona Zvonkė.

Nutarime nenumatyta galimybė merginai ar moteriai pasirinkti vyriškos formos pavardę. Vyriškos sandaros pavardę gali turėti tik tos moterys, kurios ištekėjo ar teka už užsieniečių. Tiesa, buvo atvejis Klaipėdos apylinkės teisme, kai buvo pateiktas ieškinys prieš Civilinės metrikacijos skyrių dėl vyro pavardės suteikimo moteriai. Tačiau tam neabejotinai reikia pateikti itin svarių priežasčių.

Moters, ištekančios už nelietuvio tautybės asmens, pavardė gali būti dvejopa ir pasirenkama pačios moters nuožiūra:
— pavardė su priesaga –ienė, pvz., Ivanovienė (vyro pavardė Ivanov), Mackienė (vyro pavardė Macko);
— pavardė pagal vyrą be lietuviškos galūnės, pvz., Ivanova, Macko.

Pasirinkus pavardę iš dviejų, t. y., pvz., Jonaitytė–Jonaitienė, visuose dokumentuose reikės naudoti abi pavardes, nes kiekviena iš tų pavardžių atskirai neturės juridinės galios.

Moteris dar gali pasilikti mergautinę pavardę.

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (5)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.