Vestuvės.lt
Teisiniai klausimai
Pirmieji žingsniai registruojant santuoką (78)

Pagal Lietuvoje galiojančią teisę, valstybė pripažįsta santuoką sudaryta civilinės metrikacijos įstaigoje, o taip pat bažnytinę santuoką, sudarytą Lietuvoje pripažįstamos ir oficialiai veikiančios religijos nustatyta tvarka. Tad yra du pasirinkimo variantus: tuoktis civilinės metrikacijos įstaigoje arba bažnyčioje.

Santuoka civilinės metrikacijos įstaigoje
Jums reikės pateikti nustatytos formos prašymą įregistruoti santuoką vieno iš jūsų arba jūsų gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Santuoka įtraukiama į apskaitą darant įprastą įrašą ir išduodant santuokos liudijimą.
Santuoka registruojama praėjus ne mažiau kaip vienam mėnesiui nuo prašymo padavimo dienos. Susituokti galima ir greičiau — per 14 dienų, bet tam reikėtų pateikti itin svarių priežasčių.

Reikės pateikti šiuos dokumentus:
*prašymą įregistruoti santuoką;
*gimimo liudijimus;
*galiojančius LR piliečių pasus arba asmens tapatybes korteles;
*ištuoktam asmeniui — ištuokos liudijimą, o našliui — sutuoktinio mirties liudijimą.
*mokėjimo kvitą ar pavedimo kopiją, patvirtinančią, kad sumokėta valstybinė rinkliava už santuokos įregistravimą;
*jei vienas iš sutuoktinių yra užsienio valstybės pilietis, paduodant prašymą įregistruoti santuoką, privalės pateikti pasą, gimimo, ištuokos (išsituokęs asmuo) ar atitinkamai sutuoktinio mirties liudijimą (našlys) ir savo valstybės kompetetingos įstaigos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad jo santuokai nėra kliūčių. Šie dokumentai (išskyrus pasą) turi būti išversti į lietuvių kalbą ir nustatyta tvarka legalizuoti.

Susituokus civilinės metrikacijos biure, neprivaloma tuoktis dar ir bažnyčioje. Dabar renkamasi tuoktis bažnyčioje ar civilinės metrikacijos biure ar ir vienur, ir kitur.

Jei tuokiatės bažnyčioje

Bažnyčioje reikėtų užsiregistruoti dar prieš keletą mėnesių.
Reikės šių dokumentų:
*gimimo liudijimus;
*galiojančius LR piliečio pasus arba asmens tapatybes korteles;
*krikšto liudijimą;
*dokumento, liudijančio, kad anksčiau nebuvote sudarę bažnytinės santuokos;
*pažymą iš bažnyčios šeimos centro, kad išklausytos paskaitos apie šeimą.

Besituokiantieji bažnyčioje tuokiasi nebūtinai savo parapijoje. Galima tuoktis toje bažnyčioje, kurioje norite, tačiau reikėtų viską aptarti su tos bažnyčios klebonu. Gali būti, kad jis prašys pateikti tam tikras pažymas iš savo parapijos (pvz., krikšto, pirmos komunijos ir pan.).

Susituokus bažnyčioje, santuoką per 10 dienų užregistruoti civilinės metrikacijos įstaigoje turėtų bažnyčios atstovai, bet patartina tai padaryti paties jaunavedžiams. Tada bus pakeistos pavardės, įrašai pasuose, bus išduotas santuokos liudijimas.

Santuokos vietą galėsime rinktis patys?
Nuo rudens galima įregistruoti santuoką ne tik metrikacijos skyriuose, bet ir savivaldybės nustatytose reprezentacinėse vietose. Jei savivaldybės to nepadarys, jaunavedžiai patys galės rinktis, kur jiems tuoktis. Bet ne visiška laisvė ir čia duota, nes dėl to teks tartis su civilinės metrikacijos įstaigos darbuotoju, kuris spręs, ar ši vieta yra tinkama santuokai sudaryti.

Živilė Stuglytė
Teisės konsultantė

O kai dokumentai sutvarkyti, galima visa galva pasinerti į malonius vestuvių ruošos rūpesčius.

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (78)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.