Vestuvės.lt
Teisiniai klausimai
Vedybų sutartis — pasirašyti ar ne? (3)

Živilė Jankauskaitė

Artėja vestuvės... Galva pilna malonių rūpesčių — suknelė, gėlės, svečiai, dovanos. Bet staiga mylimasis pasikviečia pokalbio: „Žinai, brangioji, mums reikėtų pasirašyti vedybų sutartį“, — it perkūnas iš giedro dangaus jo žodžiai. Ką daryti? Konstatuoti santykių krizę ir tempti partnerį pas psichologą? O gal ramiai susėsti ir lyg kokiems derybininkams suderėti abiem palankias sutarties sąlygas. Juk verčianti skrajoti padebesiais meilė netikėtai gali baigtis skyrybomis, o tada liktumėte prie suskilusios geldos.

Dabar daryčiau kitaip

Prieš penkerius metus vilnietė Eglė nusprendė, kad pagaliau jos svajonės pildosi. Mylimasis Ignas pasiūlė susituokti. Norėdamas įrodyti, kad jo ketinimai rimti, jis pasiėmė paskolą ir dar prieš vedybas savo vardu nupirko butą, kuriame galėtų gyventi kartu su Egle. Susituokusi šeima gyveno darniai, didelių barnių nei dėl asmeninių santykių, nei dėl finansų nekilo. Gal dėl to, kad abiejų sutuoktinių atlyginimai buvo panašūs — Ignas mokėjo buto paskolą, Eglė savo pinigus skyrė pragyvenimui, butui įrengti.
Praėjus metams gimė mažasis Darius. Deja, šeimos idilė ilgai netruko — laikui bėgant Ignas vis ilgiau užsibūdavo darbe, vis dažniau grįždavo su „kvapeliu“. Galiausiai po penkerių metų Eglės prispaustas prisipažino: „Turiu kitą.“
Skyrybos buvo skaudžios. Igno vardu dar prieš vedybas pirktas ir Eglės lėšomis įrengtas butas tapo vien tik Igno nuosavybe. O Eglė su sūneliu atsidūrė beveik gatvėje.
„Vėliau išsinuomojau nebrangų butelį, tačiau buvau sugniuždyta ir apgauta. Dieve, kad būtų kas mane ankščiau paprotinęs pasirašyti vedybų sutartį“, — gailisi jauna moteris.

Taip, vedybų sutartis Eglės atveju galėjo būti išeitis. Jei pora būtų pasirašiusi vedybų sutartį ir nutarusi, kad turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas iki santuokos ir esantis jų asmeninė nuosavybė, po santuokos įregistravimo tampa bendras, Eglei būtų atitekę pusę Igno buto. Tas pats būtų buvę, jei Ignas butą savo vardu būtų sugalvojęs įsigyti jau susituokus. Tada net ir nepasirašius vedybų sutarties porai skiriantis užgyventas kartu turtas būtų dalijamas pusiau.

Vedybų sutartis

Vedybų sutartis — tai sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo ar gyvenant atskirai.

Vedybų sutartys yra sveikintinas dalykas, nes tai būdas apdrausti save, savo turtą, pagaliau savo vaikus. Taip pat galima sakyti, kad santuoka yra stipresnė, kai vedybų sutartimi yra pašalinta galimybė atsirasti turtiniams sutuoktinių ginčams. Juk meilė ateina ir būna, kad praeina, o turtinės vertybės dažnai lieka vienintelis saitas, jungiantis santuoką be meilės.

Lietuvoje vedybinės sutartys dar nėra labai populiarios, nes daugelis mano, kad taip išreiškiamas tam tikras nepasitikėjimas tarp būsimų sutuoktinių. Daugiau šias sutartis sudaro turtingi žmonės, turintys savo verslus ir t. t.

Baudos už neištikimybę

Lietuvoje šiuo metu galima pasirašyti tik turtinius poros santykius nustatančias vedybų sutartis. Taigi vedybų sutartimi negalite nustatyti, kam skyrybų atveju liktų vaikai arba kas ir kiek kartų per dieną tvarkys kambarius ar pan. 
Mūsų šalyje šias sutartis galite pasirašyti tik pasirinkę vieną iš griežtai nustatytų teisinių režimų.

  • Galite nuspręsti, kad turtas, įgytas ir iki santuokos, ir gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė.
  • Kitas variantas — sutarti, kad turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas iki santuokos ir esantis jų asmeninė nuosavybė, po santuokos įregistravimo tampa jūsų bendrąja jungtine nuosavybe.
  • Trečias variantas — turtas, įgytas susituokus, yra bendroji dalinė nuosavybė, vadinasi, kiekvienam iš sutuoktinių turtas priklausys atitinkamomis aritmetinėmis dalimis (pvz., žmonai — 1/4, vyrui — 3/4 dalis).

***

Kiek laiko trunka sudaryti vedybų sutartį? Kiek apytiksliai kainuotų teisininko paslaugos sudarant vedybų sutartį?

Ši sutartis gali būti sudaroma iki santuokos įregistravimo ar bet kuriuo metu po santuokos įregistravimo. Svarbu tai, kad vedybų sutartis turi būti sudaroma notarine forma, kitaip sutartis negalios.

Vedybinės sutarties sudarymo laiką ir teisininko paslaugų kainą lemia sutarties sudėtingumas. Jos sudarymas gali užtrukti nuo 1 iki 4 valandų, ir tai priklauso būtent nuo sutarties sudėtingumo. Kaina gali svyruoti nuo 200 iki 300 Lt už valandą. Kadangi sutartis turi būti patvirtinta notariškai, tai šis patvirtinimas kainuoja nuo 100 Lt iki 300 Lt (taip pat priklauso nuo sutarties sudėtingumo).

Vedybų sutartis ir jos pakeitimai turi būti įregistruoti vedybų sutarčių registre, kurį tvarko hipotekos įstaigos. Registravimas kainuoja 25 Lt, o dokumentai registruoti vedybų sutartį pateikiami asmeniškai ar paštu šiuo adresu:

1. Centrinė hipotekos įstaiga. Vedybų sutarčių registras, Tilto g. 17/4, Vilnius
2. Asmeniškai dokumentai priimami 206 kab. I–IV: 8–12 val., 12.45–17 val., V: 8–12 val., 12.45–15.45 val.

Žydrūnė Stuglytė

Teisės konsultantė

www.nuo-iki.lt

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (3)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.