Vestuvės.lt
Vestuvių organizavimas
Kaip susodinti svečius? (3)

Pagal vakarų šalių scenarijus svečiai dalinami į tėvų ir jaunųjų stalus. Bet jei svečių 30, tai galbūt nevertėtų to daryti. Žinoma, teko dalyvauti vestuvėse, kuriose buvo 24 vestuvių dalyviai ir sėdėjo prie trijų atskirų stalų, bet sustatytų taip, kad vieni kitus ir puikiai matytų, ir gerai girdėtų. Tiesiog tose vestuvėse tai padiktavo pati pokylio vieta. Viskas buvo išspręsta tikrai puikiai: tėvų stalas su garbingais svečiais iš užsienio, krišto tėvais buvo pastatytas prieš jaunųjų, brolių, seserų stalą, o draugų, pažįstamų, kolegų stalas tėvams iš kairės, jauniesiems iš dešinės pusės. Gavosi savotiškas apskritimas. Jokių nepatogumų tikrai nekilo ir vestuvės buvo tikrai įsimintinos. Beje, stalai buvo užsėsti tik iš vienos pusės.

Taigi tas skirstymas nėra kažkokia naujovė. Tiesiog dalyviai susodinami taip, kad būtų su kuo bendrauti ir niekas nesijaučia atstumtas ar nustumtas. Žinoma, bendras stalas nėra „senamadiška“. Tereikia pasvarstyti kaip svečius patogiai susodinti, kad kiekvienas būtų pagerbtas. Tam turi įtakos ir giminių iš jaunojo ir jaunosios pusės dalyvaujančiųjų skaičius.

Be abejo, vestuvės — tai dviejų šeimų apsijungimas. Juo labiau, jei jos tokios negausios. Todėl vienas bendras stalas gali suteikti šventei prasmingumo, iškilmės, rituališkumo...

Nevertėtų to suskirstymo labai sureikšminti. o kur sodinti tėvus ar prie jaunųjų stalo ar prie svečių, lai sprendžia jaunieji, juk jie puikiai pažįsta žmones, kuriuos kviečia į savo šventę. Ar neįsižeis svečiai, kurie sėdės ne su jaunaisiais prie vieno stalo? Manau, jog šiais laikais džiaugsmas būti pakviestam pagerbti gražią sąjungą, o ne veltis į kažkokias peripetijas.

O dėl tėvų. Tiesiog jei jūs galvojate sodinti juos prie atskiro stalo, imkite ir pasitarkite su jais pačiais.

Be to, vestuvės nėra vien susituokiančių asmeniškas reikalas. Santuokos apiforminimas visada buvo traktuojamas kaip visos besituokiančių giminės, jų kaimynų ir draugų, kaip kolektyvo šventė. Turėdamos tokį pobūdį, vestuvių apeigos visų pirma atspindi dviejų šeimų (senovėje — dviejų giminių) interesus: viena šeima netenka savo nario, kita priima jį į savo tarpą. Todėl labai svarbu, kad giminės pirmąją bendro gyvenimo dieną pasijustų jaukiai ir pagarbiai.

Kaip susodinti svečius užstalėje? Griežtų taisyklių nėra, tiesiog vadovaujamasi principu — vyras–moteris, vyras–moteris. Gerai, jeigu sugebama susodinti taip, kad šalia sėdintys žmonės lengvai surastų bendrą kalbą, todėl grupavimas pagal amžių, interesus ar dar kitaip yra prasmingas.

Jaunieji, suprantama, sodinami iškilmingiausioje, visų matomoje vietoje. Nuotaka turi sėdėti jaunikiui iš dešinės, jaunajai iš dešinės sėdi piršlys. Jaunajam iš kairės sodinama svočia. Jeigu nėra piršlių jų vietas užima pirmoji pora. Dažnai piršliai pageidauja sėdėti kartu, nes vedant vestuves tenka tartis dėl šventės eigos, vienas kitam padėti. Tokiu atveju pora sodinama jaunikiui iš kairės, o pirmoji pora jaunajai iš dešinės. Tėvai paprastai sodinami priešais jaunuosius.

Tiesa, kiekvienas kraštas turi savas tradicijas, todėl kai kur tėvai sodinami tarp svečių. Galimas atvejis, kada vestuvės vyksta ne vienoje didesnėje salėje, o keliuose mažuose kambarėliuose. Suprantama, čia nieko nepadarysi, dalyvius būtina grupuoti pagal patalpas ir todėl ir pagal stalus. Tačiau tokiuose patalpose vyksta jau ne iškilmingos vestuvės, o išgėrimas. Jame nematome jaunųjų, negirdime sveikinimo kalbų, palinkėjimų, pašmaikštavimų. Todėl, pagal išgales, patariame ieškoti bent jau vienos patalpos nebūtinai su vienu bendru stalu.

Kaip padarysite taip bus gerai, bet juk reikia atminti, kad tai, kas priimtina svetur, nevisiškai gali pritapti Lietuvoje — tradicijų šalyje.

R. Razauskas

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (3)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.