Vestuvės.lt
Vestuvių organizavimas
Vestuvių dovanėlės tėvams ir piršliams (12)

Dovanos, dovanojimai lietuvių tradicinių vestuvių apeigų dalis. Namiškiai ir artimieji dovanodavo jaunajai ir ji dovanodavo jaunojo artimiesiems. XIX a. pab.–XX a. p. dovanojimo apeigos tapo sudėtingesnės, įgijo regioninių ypatumų.

Jaunoji dovanas dalydavo per visas vestuves — apjuosdavo rankšluosčiais jaunojo pabrolius, piršlį, kvieslį, muzikantus, apdovanodavo ją pasitikinčius jaunojo tėvus ir kitus. Atvažiavusi į vyro namus užkabindavo juostą ant šiaudų kūlio, rankšluostį arba stuomenį ant dubens ar anytos paduotos sviestinės, ant samčio, krosnies ir kitur. Dėjo dovaną prie šulinio, pirtyje ant krosnies, klėtyje ant aruodo ir kt. Dovanomis jaunoji tarsi įsipirkdavo į vyro namus, jo giminę, bendruomenę. Manyta, kad taip palenkianti sau jo namų dvasias globėjas.

Ilgainiui keitėsi dovanojimų apeigų pobūdis, dovanų sudėtis ir sumažėjo apdovanojamųjų. Dovanos jauniesiems dažnai įteikiamos be apeigų, o jaunieji artimuosius bei gimines dažniausiai apdovanoja vestuvių pabaigoje.

Duodamos atminimo dovanos turėtų būti išliekančios ilgam, kad gavęs dovaną galėtų ja pasidžiaugti ne tik per vestuves, bet ir vėliau. Vestuvių proga turėtų būti dovanojama tokie daiktai, kurie turi arba estetinę reikšmę, kaip puošmena, arba gali būti praktiškai pritaikomi būsimosios šeimos buityje. Svarbu, kad dovanojamasis daiktas būtų skoningas, malonus pačiam pasižiūrėti ir kitam parodyti. Visada maloniau gauti pigesnę, bet pritaikomą dovaną, negu brangią, bet neskoningą, kurios nėra kur dėti.

Labai gražu, kada dovana įteikiama drauge su nedidele gėlių puokšte. Gėlės žiedas savotiškai sušildo kiekvieną dovaną.

Tokios yra bendros nuostatos apie dovanas. O ką dovanoti tėvams ir piršliui konkrečiu atveju, tenka derinti ir prie šių nuostatų, ir prie konkrečių aplinkybių. Na, dovana piršliui — paprastesnė: juosta „Piršliui–melagiui”, kurią jaunoji apjuosia prieš išvykstant į santuoką ir rankšluostis apjuosiamas gelbstint piršlį, kad nepakartų. Dovana tėvams, kiek subtilesnė: motinai gali būti pledas, skara ar kitas naudingas daiktas, o tėvui — praktiškas įrankis, apie kurį jis svajojo, pypkių komplektas, jei rūkorius ar kitas, vėl gi praktiškas ir naudingas daiktas. Jie ilgam džiugins jų žvilgsnį, ranką ir širdį.

R. Razauskas

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (12)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.