Vestuvės.lt
Vestuvių organizavimas
Vestuvių kvietimai: tradicijos, etiketas, pavyzdžiai (4)

Jaunajai porai vestuvės prasideda nuo didelės meilės, o svečiams — nuo pakvietimų… Smagus jausmas, kai iš vieno voko išlukšteni antrą ir jo viduje ieškai žinios: kas iš tavo draugų ar artimųjų nusprendė sujungti savo gyvenimus ir tuo džiaugsmu nori pasidalinti su tavimi?

Nežinia, kodėl ar dėl nusistovėjusių tradicijų, ar dėl lietuviško charakterio, taupumo ir paprastumo, Lietuvoje pakvietimų į vestuves tradicijos beveik nėra. Dažniausiai būsima pora asmeniškai aplanko visus būsimus svečius arba randa būdų tiesiog jiems pranešti apie būsimą įvykį ir dalyvavimo detales. Jei galimybės kvietimus įteikti visiems svečiams asmeniškai nėra, tada bent svarbiausiems asmenims, garbingiausiems — būtina įteikti asmeniškai.

Kvietimo stilius dažnai priklauso nuo vestuvių stiliaus ir pagaliau nuo jaunosios skonio, tai tarsi užuomina, kokio stiliaus drabužiais pasipuošti. Kartu su kvietimu svečias gauna ir visą jam reikiamą informaciją — kada, kur įvyks vestuvių ceremonija ir pobūvis. Dažnokai būsimi sutuoktiniai juose subtiliai užsimena ir apie pageidaujamas dovanas. Žinoma, siunčiant kvietimus, artimuosius reikėtų tik pakviesti į vestuves. Kvietime nederėtų rašyti ne tik kokios dovanos norite, bet ir kaip nors kitaip užsiminti apie dovanas, pvz., paminėti, kurioje parduotuvėje yra jūsų dovanų sąrašas.

Vestuviniai kvietimai — tai tarsi būsimų vestuvių atspindys. Gavęs kvietimą, svečias susidaro nuomonę apie vestuves, į kurias yra kviečiamas. Kokios jos — prabangios, vidutinės ar kuklios bus. Jei pradėsime ruoštis vestuvėms nuo kvietimų, tai ir vestuvės bus puikios.

VESTUVINIŲ PAKVIETIMŲ ETIKETAS

Kvietimo dydis priklauso nuo teksto ilgumo. Popierius kvietimams turi būti labai kokybiškas ir tvirtas. Tradicinės kvietimų spalvos yra balta, dramblio kaulo ar nebalinto lino. Be abejo, galima rinktis ir kitas spalvas. Tekstas kvietime gali būti rašomas juodu ar pilku rašalu ranka arba prie spausdinto teksto ranka įrašomi kviečiamų asmenų vardai ir pavardės. Ypač prašmatnu, jei kvietimai graviruojami ar naudojama termografija. Tekste turi būti nurodyta data, laikas, vieta ir adresas, kur vyks pokylis. Jei pageidaujate, kad svečiai dalyvautų ir bažnytinėse ar civilinės registracijos apeigose, po bažnytinės ceremonijos datos, laiko ir vietos nurodykite pobūvio laiką ir vietą.

Kvietimus gali rašyti tiek patys jaunieji, tiek jų tėvai. Jie rašomi iškilmingai kiekvienam asmeniui arba porai atskirai.

Kvietimai rašomi trečiuoju asmeniu. Data, laikas, gatvių numeriai rašomi tik žodžiu. Namų numeriai rašomi skaitmenimis:

(Panelė) Neringa Bieliauskaitė ir (Ponas) Vytautas Vaitkus maloniai kviečia dalyvauti Jus savo sutuoktuvėse šeštadienį, liepos penktą dieną, pusę šešių, Šv. Onos bažnyčioje, Maironio gatvė 12.

Jei kvietimus rašo patys jaunieji, savęs vadinti „panele“ ar „ponu“ nebūtina.
Galite naudoti tokius kreipinius, kaip: laikys garbe matyti Jus, malonu bus matyti Jus ar sukurkite savo žaismingą malonų kreipimąsi. Amy Vanderbild savo knygoje „Viskas apie etiketą“ pateikia labai gražų žaismingo kvietimo, kurį rašė tėvai, pavyzdį:

Luizė ir Arturas Crameriai skelbia džiugią žinią. Šeštadienį, birželio vienuoliktąją, pusę penkių jų dukra Gail Lee išteka už Davido Alexanderio.

Prisijunkite prie mūsų Šv. Jokūbo bažnyčioje Ketvirtoji pagrindinė gatvė 4, Santa Fe, o vėliau pobūvyje Westerlio viešbutyje Costa mesa Terasa 1112

Būtini žodžiai pagarbiai, nuolankiai, su dėkingumu ir pan., nes turima omenyje, kad kviečiami aukoja savo laiką, atsisako savų darbų, tenka išvykti iš namų.

Žinoma, kvietimai nebūtinai turi būti labai oficialūs, galite tiesiog patys kurti ir improvizuoti. Daugelis nuotakų pasirenka neformalų tekstą, įrašo tai progai ir jų jausmus išreiškiančias eiles ar sparnuotą frazę.
Tai nėra blogai. Tačiau nepamirškite, kad svarbiausia yra svečiams svarbi informacija: kur, kada ir į kieno vestuves jie kviečiami. Būtina įrašyti ir kviečiamųjų vardus bei pasirašyti.

Ar dera pakvietimuose rašyti, kad laukiate svečių be jų atžalų? Kaip apie tai užsiminti mandagiai?
Jei norite pakviesti visą šeimą, kvietime rašote visos šeimos pavardę arba išvardinate visų šeimos narių vardus. Pvz.:

Brangieji Jonaičiai,
Ona ir Jonas maloniai kviečia Jus....

Brangieji Marija, Petrai ir Sigute,
Ona ir Jonas maloniai kviečia Jus...

Jei norite pakviesti tik suaugusius, tiesiog parašote jų vardus. Pvz.:

Brangieji Marija ir Petrai,
Ona ir Jonas maloniai kviečia Jus...

Arba jei Jums tai priimtina kvietimo apačioje galite mandagiai užsiminti. Pvz.: Labai prašome savo atžalėles palikti namuose.

Jei vestuvėse dalyvaus artimi draugai bei giminės, manau, jie supras ir neįsižeis.

Tradiciškai pakvietimą sudaro:
*Išorinis vokas. Tai — pakvietimo apsauga. Ant jo užrašomas gavėjo pašto adresas, jis užklijuojamas ir išsiunčiamas. Užantspauduotas, nučiupinėtas paštininkų galiausiai jis patenka į gavėjo rankas.

*Vidinis vokas. Jis saugo patį pakvietimą. Vidinis vokas mažesnis, dailesnis, brangesnis (net prabangus) ir derantis prie paties pakvietimo. Paliekamas atviras — neužklijuojamas. Paprastai ant jo užrašomi tik kviečiamo svečio (svečių) vardas ir pavardė. Siunčiamas vienas kvietimas šeimai. Jei kviečiami tos pačios šeimos pilnamečiai vaikai, jiems pakvietimai siunčiami atskirai.

Kvietimas. Ką daryti, jei norite pakviesti žmones ir stebėti vestuvių ceremoniją, ir dalyvauti puotoje? Išeitis paprasta: dvigubi (du) pakvietimai. Arba nedidelė to pat stiliaus kortelė, pranešanti, kur ir kada vyks vestuvių puota.

O jei svečius kviečiate tiesiai į pobūvį, tada nurodomas vietos, kur vyks šventė adresas, be abejo, valanda bei diena.

Atsakymo kortelė. Jei norite laikytis visų etiketo taisyklių, su pakvietimu galite išsiųsti ir mažą kortelę su voku — svečių atsakymo kortelę, į ją svečias įrašo savo atsakymą — dalyvaus jis ar ne. Brangoka? Iš vienos pusės — taip. Iš kitos — anaiptol. Juk jūsų vestuvių biudžetas, išlaidos susijęs su svečių skaičiumi. O atsakymų kortelės įpareigoja jas išsiųsti — taip turėsite tikslų vestuvių dalyvių sąrašą ir galėsite tiksliau planuoti išlaidas.

Galima po kvietimo žodžiais padaryti prierašą P.S. (post scriptum) ir čia mandagiai paprašyti atsakyti skambučiu ar kitaip, ar galės dalyvauti.

Pakvietimų skaičius. Rekomenduojame užsisakyti/nusipirkti bent 10 pakvietimų daugiau nei planuojate kviesti svečių. Atsarginiai pakvietimai praverčia, netyčia sugadinus užrašus, padarius klaidų ir kitose analogiškose situacijose.

Keletas pastabų pabaigai
Du vokai, vienas ar keli pakvietimai ir atsakymo kortelė su voku gali sverti tikrai daugiau nei 30 gramų. Išsiųskite pakvietimus pašte — tegu juos pasveria ir pasako kiek pašto ženklų klijuoti. Informaciją kiek pašto ženklų turite klijuoti pagal voko svorį galite rasti internete: www.post.lt. Žinoma, jei namuose turite svarstykles. Juk nenorite, kad toks svarbus laiškas nepasiektų adresato arba, kad gavėjui tektų už jį mokėti.

Kvietimus į vestuves stenkitės išsiųsti ne vėliau kaip prieš mėnesį, nes kviečiamiesiems atsiranda rūpesčių, be to, juk turite sulaukti atsakymų dėl dalyvavimo.

Spausdintų pakvietimų atvirukų rasite knygynuose ar parduotuvėse, o jei norite originalių ir skoningų kvietimų, tada jų pavyzdžių paieškokite internete, o paskui teks pasirūpinti jų gamyba.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Ar mandagu prie kvietimo pridėti kortelę su nurodytais siūlomais karštaisiais patiekalais (pvz., žuvis, vištiena, kiauliena) ir paprašyčiau per tam tikrą laiką atsakyti, kiek asmenų dalyvaus ir kokį pagrindinį patiekalą norės valgyti?

Gavus oficialų kvietimą svečiui atsakyti privalu per savaitę, ypač jei kvietimo gale bus nurodytas adresas ir parašyta frazė: „Bus malonu gauti atsakymą“. Jei su kvietimu nusiųsite atsakymo kortelę, būsimam svečiui tai bus labai patogu. Galite įdėti ir tuščią voką su Jūsų adresu. Tokiu atveju kvietime nereikia frazės „bus malonu gauti atsakymą“ bei nurodyti atgalinio adreso.

Atsakymo kortelėje geriausia būtų kreiptis „Prašome atsakyti“, palikti tuščią plotą ar nubraižyti tinkamą formą ir apačioje parašyti iki kada tikitės ar būtų malonu gauti atsakymą. Nei kvietime, nei jokiose pridedamose kortelėse ar kitais būdais meniu su svečiais neturėtų būti derinamas. Jei planuojate karštų patiekalų įvairovę, tai svečiai pasirinks vaišių metu (negali žinoti, ką norėsi valgyti po dviejų mėnesių). Toks Jūsų gestas pademonstruotų pernelyg didelį taupumą.

Sėkmės!

Rašyti komentarą
Vardas
El. paštas
Komentaras  
 
Įveskite pateiktą kodą: *
  Skaityti komentarus (4)

Copyright 2008 Vestuves.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.